Premijerno u Pragu! Projekcija filma Južni vetar

Premijerno u Pragu! Projekcija filma Južni vetar

JUŽNI VETAR (sa češkim prevodom – subtitlom)
U češkim bioskopima od marta 2019. Premijerno prikazivanje u Městská knihovna v Praze 2.3.2019 u 19 h.
Karte po ceni od 120 Kč možete kupiti od 7. februara na blagajni – Městská knihovna v Praze, kao i online stranici MK.

Režija: Miloš Avramović
Uloge: Miloš Biković, Miodrag Radonjić, Dragan Bjelogrlić, Nebojša Glogovac, Miloš Timotijević, Jovana Stojiljković, Srđan Todorović, Bogdan Diklić, Aleksandar Berček, Hristo Shopov, Ivaylo Zahariev…
Žanr: krimi
Trajanje: 125 min
Scenario: Petar Mihajlović, Miloš Avramović
Montažer: Lazar Predojev, Milena Predić
Direktor fotografije: Ivan Kostić
Scenograf: Jovana Cvetković
Kostimograf: Jelena Đorđević
Producenti: Miloš Avramović, Zoran Cvetanović, Miloš Biković, Miodrag Radonjić
Produkcijske kuće: Režim, Art Vista, Archangel Studios
Izvršni producent: Tatjana Žeželj
Distribucija: Art Vista

Sinopsis: U životu Petra Maraša, pripadnika beogradske automobilske mafije, stvari počinju da dobijaju smisao. Napušta roditeljski dom i sa dugogodišnjom devojkom Sofijom se useljava u svoj novi stan. Klan čiji je pripadnik, a kojim upravlja iskusni „Car“, dobro „radi“. Posao je uigran, novca ima dovoljno za sve, a policija im ne pravi probleme.
Sve će se to promeniti kada Maraš slučajno zameri brutalnom narko klanu.

2.3. 2019 v 19 h vpustíme v Městské knihovně v Praze JIŽNÍ VÍTR – nejúspěšnější srbský film desetiletí s českými titulky!

Vstupenky v prodeji od února na pokladně a online na stránkách Městské knihovny. 

Cena 120 Kč.


V Srbsku se stal Jižní vítr v roce 2018 nečekaným hitem. V návštěvnosti suverénně porazil všechny zahraniční blockbustery. Za devět týdnů jej vidělo 600 000 diváků, což je číslo i na naše poměry úctyhodné a v Srbsku takřka nevídané. Jen pro srovnání – snímek Bohemian Rhapsody, který v Česku trhá rekordy, měl v Srbsku ve stejném období návštěvnost 80 000 diváků. Lze samozřejmě spekulovat o tom, že v Srbsku se na film chodí zejména kvůli hereckému obsazení, které je samozřejmě znamenité. Hvězdy nové generace, jako jsou Miloš Biković, Jovana Stojilković či Miodrag Radonjić, se v něm potkávají s nejpopulárnějšími herci předchozích dvou dekád – Draganem Bjelogrlićem, Bogdanem Diklićem, Srđanem Todorovićem a Nebojšou Glogovacem. Zejména účast Nebojši Glogovace, pro kterého to byla poslední role před náhlou smrtí, mohla do kin přilákat mnoho srbských diváků. Na druhou stranu filmů s podobně kvalitní hereckou ekipou se v Srbsku točí několik ročně a žádnému z nich se za posledních patnáct let nic podobného nepodařilo. I to svědčí o faktu, že je Jižní vítr po všech stránkách velmi dobře zvládnutý film.
Miloš Avramović natočil Jižní vítr jako gangsterku, která obstojí i ve srovnání s klasickými ikonami tohoto žánru. Z nich ostatně nepokrytě čerpal. Nelze ale říct, že by své vzory slepě kopíroval. Zápletku, která by se mohla odehrát v jakémkoliv velkoměstě světa, citlivě narouboval na specifické prostředí současného Bělehradu. Navíc ji obohatil o rodinný rozměr a okořenil jiskřivým balkánským humorem.
Po mnoha západních thrillerech, ve kterých se vyskytují nejrůznější karikatury balkánské mafie, máme konečně možnost vidět autentický balkánský film o mafii.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *